مقالات, مقالات اسکی

قوانين كلي اسكي

انواع ورزش اسکی

ورزش اسکی دارای انواع مختلفی است که از این بین می‌توان به اسکی صحرانوردی، اسکی آلپاین و اسکی پرش اشاره کرد. قوانين كلي اسكي توسط فدراسیون بین‌المللی آن  FIS یا Federation International Ski  تایین میگردد.

اسکی آلپاین

١-تجهیزات

چکمه‌های مخصوص: به چکمه‌های ایمن مخصوص اسکی بایدینگز (Bindings) می‌گویند. آن‌ها طوری طراحی شدند که بست‌هایشان را در هنگام سقوط، آزاد می‌شود.

عینک مخصوص: عینک‌های مخصوص که لنز آن در رنگ‌های مختلف طراحی می‌شود و به آن‌ها گاگلز(Goggles)  می‌گویند. این عینک چشمان شما را در مقابل آب‌وهوا، نور شدید و اثرات سرعت بر روی چشم محافظت می‌کند.

کلاه ایمنی: کلاه ایمنی سر و گوش‌های شما را محافظت می‌کند. در مسابقات سلالُم (Slalom)، یک محافظ چانه نیز به کلاه ایمنی اضافه می‌شود تا  از آسیب دیدن صورتشان در مواجه با دروازه‌های مربوط به مسابقه محافظت شود.

چوب اسکی: چوب اسکی‌ها برای چرخش و حفظ تعادل مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی چوب اسکی برای سرعت‌ها و مسابقات تخصصی مختلف وجود دارد.

لباس اسکی: لباس‌ها معمولاً بسیار جذب بدن بوده تا مقاومت هوا را کاهش دهد. اسکی‌بازها مجاز هستند جهت حفظ ایمنی خود بالشتک هم استفاده کنند.

موم: ماده‌ای است که به پایه اسکی مالیده می‌شود تا کنترل اسکی‌باز و سرعت آن را افزایش دهد و ، از سر خوردن او جلوگیری کند.

٢-اصطلاحات

اسکی آل-مونتین(All-Mountain Ski) این چوب اسکی‌ها طوری طراحی شده که در تمام شرایط آب‌وهوایی و در تمام سرعت‌ها انجام می‌شود. به آن لغزش یک-اسکی نیز گفته می‌شود.

بیل (Bail) این اصطلاح زمانی بکار می‌رود که به شکل باشکوهی روی زمین بنشینید و فرود بیایید.

اولین ردپا (first Track) اولین نفر در پیست باشی و هیچ ردپای قبلی وجود نداشته باشد.

خط سقوط (Fall Line) مستقیم‌ترین و تندترین شیب رو به پایین هر پیست.

تمام‌سفید (White-out) زمانی که برف می‌بارد و هوا آن‌قدر بادی است که همه چیز را سفید می‌بینید.

یارد سِیل(Yard sale) یک اسکی‌باز طوری سقوط کند که تمام چوب اسکی، عینک، کفش اسکی و تمام وسایل آن در محیط پخش شود.

٣- نحوه بازی و قوانین بازی اسکی
داون هیل (Downhill) برای خانم‌ها و آقایان

به عنوان یک مسابقه سرعتی به حساب می‌آید. شامل سریع‌ترین سرعت‌ها و طولانی‌ترین زمین مسابقه است. برنده بر اساس یک حرکت به سمت پایین کوه اسکی‌باز تعیین می‌گردد.

سوپر جی (Super-G) برای خانم‌ها و آقایان

سوپر جی به عنوان یک مسابقه سرعتی در نظر گرفته می‌شود اما مهارت‌های تخصصی بیشتری نسبت به داون هیل احتیاج دارد زیرا که اسکی‌بازها باید از دروازه‌های مسابقه عبور کنند. برنده بر اساس یک حرکت به سمت پایین کوه تعیین می‌گردد.

اسلالوم (Slalom) برای خانم‌ها و آقایان

اسلالوم یک مسابقه فنی در نظر گرفته می‌شود. شامل کوتاه‌ترین مسیر و تندترین پیچ‌ها است. هر اسکی‌باز دو حرکت به سمت پایین پیست انجام می‌دهد. زمان‌ها با یک‌دیگر جمع بسته می‌شود و سریع‌ترین مجموع زمان، برنده را تعیین می‌کند.

اسلالوم بزرگ (Giant Slalom) برای خانم‌ها و آقایان

اسلالوم بزرگ یک مسابقه فنی به حساب می‌آید. شامل پیچ‌های کمتر و عریض‌تری نسبت به اسلالوم بوده و در نتیجه سرعت بیشتر است. هر اسکی‌باز دو حرکت به سمت پایین کوه انجام می‌دهد. زمان‌ها باهم جمع بسته می‌شود و سریع‌ترین زمان جمع بسته شده به عنوان برنده تعیین می‌شود.

سوپر ترکیبی (Super combined) برای خانم‌ها و آقایان

این نوع مسابقه یک حرکت به سمت پایین است و بعداً در همان روز با یک اسلالوم ادامه پیدا می‌کند. زمان‌ها با یکدیگر جمع بسته می‌شود و کسی که سریع‌ترین مجموع زمان جمع شده را داشته باشد به عنوان برنده مشخص می‌شود.

مسابقات تیمی (Team Event)

مسابقات تیمی شامل ۱۶ تیم با چهار شرکت‌کننده (دو خانم و دو آقا به همراه حداکثر دو بازیکن ذخیره) است که به شکل پرانتزی یا تک حذفی با یک‌دیگر رقابت می‌کند. بازیکن‌ها به صورت مستقیم و در چارچوب مسابقات اسلالوم با یک دیگر به رقابت می‌پردازند.

– چه اتفاقی می‌افتد اگر یه اسکی‌باز یکی از دروازه‌ها را از دست بدهد؟

اگر یک اسکی باز یک دروازه را از دست بدهد او مجاز است که به سمت بالادست حرکت کند و سعی کند به طور موفقیت‌آمیزی از آن عبور کند و مسابقه را ادامه دهد.

در انتها باید گفت با رعایت قوانين كلي اسكي و تمرینات منظم می توانید به یک اسکی باز حرفه ای تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *