مقالات, مقاله اسکیت

تاريخچه كفش اسكيت

تاريخچه كفش اسكيت درجهان

در این بخش بهتاريخچه كفش اسكيت درجهان می پردازیم. كفش اسكيت در سال ١٧٦٣ توسط يك فرد بلژيكي به نام ژوزف مرلين به ثبت رسيد. وي كه با سوار شدن بر كفش هاي جديد خود به يك مهماني در لندن رفته بود.  ناگهان با آيينه اي بزرگ و قيمتي برخورد و آن را خورد نمود. به غير از مرلين مخترعين ديگري هم كفش هاي اسكيت با مدل هاي مختلف ساختند كه اكثر اين كفش ها داراي چرخ هاي خطي بودند و كفش هاي تيغ دار پاتيناژ را تداعي ميكرد. در سال ٥٧موسيو پتيبلد فرانسوي نوع ديگري از كفش هاي اسكيت را به ثبت رساند.

حركات پاتيناژ

وي ادعا ميكرد كه كليه حركات پاتيناژ را با كفش اسكيت نيز مي توان انجام داد اما در اصل ثابت شد ك بسياري از حركات بر روي كفش پتيبلد يا غير ممكن و يا بسيار دشوار است.

با افزايش علاقه مندان به اسكيت در اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم ورزش هاي كه به اسكي مرتبط بودند گسترش پيدا كرد. در سال ١٩٨٥ توليد كنندگان شروع به ساخت نوع ديگر از كفش هاي اسكيت به نام اين لاين براي علاقه مندان به حفظ سلامتي كردند.

لاين اسكيت

اين ورزش در اواسط دهه نود به يكي از پر طرفدارترين ورزش ها در آمريكا تبديل شد ورزش اين لاين اسكيت از حدود سال ١٩٨٥آغاز شد كه تا امروز از رشد قابل ملاحظه اي برخوردار است.  سازمان بين المللي ناظر بر اين ورزش براورد نمود اين ورزش از سال ١٩٩١تا كنون حدود ٥١٢درصد رشد داشته و يكي از ورزش هاي بيست گانه مطرح دنيا به حساب مي آيد.

اسكيت روي يخ

لوئيس لگرانج در سال ١٨٤٩ يك جفت كفش اسكيت اين لاين ساخت تا در اپراي فرانسوي نمايش اسكيت را روي يخ شبيه سازي كند. اين اولين باري بود که اين لاين بطور موفقيت آميز مورد استفاده قرار گرفت. اما چون اين وسيله توانايي دورزدن و ترمز گرفتن را نداشت به عنوان يك اختراع به حساب نيامد.

 

المپيك

تا كنون رشته هاي زيادي از دل ورزش اسكيت بيرون آمده اند كه در سطح جهان شاهد برگزاري رقابت هاي آن ها هستيم اين ورزش به بازي هاي آسيايي راه يافته و انتظار مي رود به المپيك نيز راه يابد.

 

تاريخچه كفش اسكيت در ايران

اسكيت ورزشي از هنر و مهارت فردي محسوب ميشود. اين رشته با دارا بودن زير شاخه هاي مختلف و تنوع حركتي داراي محبوبيت خاصي در بين جوانان است. هر روز بر مخاطبين اين رشته مفرح افزوده مي شود .اسكيت با داشتن آمادگي جسماني بالا و انعطاف پذيري شرايط مطلوبي دارد. اين رشته در سطح مفرح ترين زيباترين و جذاب ترين و همگاني ترين ورزش محسوب ميشود.

در بيست سال گذشته اسكيت به عنوان يك ورزش خارجي محسوب ميشد. در بطن فدراسيون ورزش همگاني به عنوان انجمن به فعاليت خود ادامه داد. در شهريور ماه سال ١٣٨٤كارشناسان وقت سازمان ترتيب بدني به اين نتيجه رسيدند كه اسكيت را در قالب يك فدراسيون اداره كرد كه در زمان مهندس مهرعليزاده (رئيس اسبق سازمان تربيت بدني )محقق شد. جمشيد وزيري به عنوان اولين رئيس فدراسيون ايران انتخاب گرديد.

بعد از وي حليم شرعي بعنوان سرپرست به خانواده اسكيت پيوست  ومدتي اين سمت را بر عهده داشت. بعد از وي دكتر فريبا محمديان سرپرستي اسكيت را برعهده گرفت و در نهايت با برگزاري مجمع انتخابي در سال ١٣٩٢وي به عنوان اولين بانوي ايراني سكان هدايت فدراسيون را در اختيار گرفت .

رشته هاي اسكيت در ايران

  • اسكيت سرعت :كه هم روي كفپوش هاي متنوع و هم روي يخ برگزار ميشود
  • اسكيت هاكي :كه هم روي كفپوش هاي متنوع و هم روي يخ برگزار ميشود
  • اسكيت هنري:كه هم روي كفپوش هاي متنوع و هم روي يخ برگزار ميشود
  • اسكيت بورد و اگرسيو
  • اسكيت فري استايل

رول بال

در ساليان اخير اسكيت ايران پيشرفت چشم گيري داشته و در حال حاضر در تمام استان هاي كشور پيشت هاي متعددي آماده خدمات رساني به علاقمندان به اين ورزش هستند .

 

اسکیت PowerSlide
https://skateiranski.com/product/powerslide/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *